Check out the prep basketballl report for Thursday, Dec. 26

Boys basketball

Ascension Catholic 88, Erath 29

Erath 3 13 5 8-29

Ascension Catholic 32 13 16 27-88

SCORING: ASCENSION CATHOLIC: DeMarco Harry 14, Calvine Delone Jr. 7, DeMontray Harry Jr. 7, Khai Prean 13, Jack Abadie 8, Ryan Steib 2, Eric Simon Jr. 6, Troy Cole Jr. 18, J’Mond Tapp 11, Nicholas Hillard 2; ERATH (29) Tucker Derise 2, Ian Harrington 5, Brayden Broussard 11, Cole Domingue 2, Chase Broussard 3, Ben Fourroux 3, Josh Segura 1, Blake Roche 2.

3-POINT GOALS: Ascension Catholic 6 (Harry 2, Delone Jr. 1, Prean 1, Abadie 2); Erath 2 (Harrington 1, Fourroux 1.

EBR tourney

At Zachary

Thursday’s boxscores

Broadmoor 64, Southern Lab 62

Leaders: SOUTHERN LAB: Demond Brown 25, Oakley Lewis 15, Tyler Ringgold 15; BROADMOOR: T. Vaughn 22, J. Velasco 17.

Halftime: Broadmoor 35, Southern Lab 32

Baker 79, Northeast 55

Leaders: NORTHEAST: Darrion Jones 11, Deonte Fisher 10; BAKER: Tyler Brown 14, Martece Covington 12, Kaleb Higgins 11, Jayden Neff 10.

Halftime: Baker 49, Northeast 21

Lee 63, Istrouma 47

Leaders: ISTROUMA: J. Longs 14, B. Detiege 12, D,. Brown 11; LEE: Jacob Wilson 13, Quentin Menizy 12, David Weber 10, .

Halftime: Lee 27, Istrouma 23

Woodlawn 44, Tara 41

Leaders: WOODLAWN: Ja’Viga Williams 14, Bryan Sledge 12; TARA: J Sadler 14.

Halftime: Woodlawn 26, Tara 15

McKinley 60, Belaire 40

Leaders: BELAIRE: H. Clark 13; MCKINLEY: Cam Davis 11, Keveonta Spears 10.

Halftime: McKinley 34, Belaire 19

Glen Oaks 51, Mentorship 40

Leaders: MENTORSHIP: K. Jones 11; GLEN OAKS: Nicholas Honore 19, Kevin Hymes 17.

Halftime: Glen Oaks 30, Mentorship Academy 19

Zachary 102, Capitol 52

Leaders: CAPITOL: Carlyle Joseph 18, Jacoby Bellazar 17; ZACHARY: Darrion Ward 18, Brandon Rogers 16, Dylan Jackson 12, Jeremiah Hollins 12.

Halftime: Zachary 60, Capitol 36 Friday’s schedule

Consolation games

(13) Istrouma vs. (12) Northeast, 11 a.m.

(14) Belaire vs. (6) Tara, 12:30 p.m.

(15) Capitol vs. (10) Mentorship Academy, 2 p.m.

Quarterfinals

(5) Baker vs. (4) Lee, 3:30 p.m.

(11) Woodlawn vs. (3) McKinley, 5 p.m.

(7) Glen Oaks vs. (2) Zachary, 6:30 p.m.

(8) Broadmoor vs. (1) Scotlandville, 8 p.m.

Green Devil Classic

At Plaquemine

Helen Cox 81, David Thibodaux 56

Halftime: Helen Cox 43, David Thibodaux 21

Leaders: Helen Cox: A. Johnson 23; David Thibodaux: C. Brown 19

Donaldsonville 66, St. James 28

Halftime: Donaldsonville 39, St. James 13

Leaders: Donaldsonville: C. Mollere 24, R. Davis 14, L. Forcell 11; St. James: S. Jones 8

Plaquemine 67, West Feliciana 39

Halftime: Plaquemine 31, W. Feliciana 18

Leaders: Plaquemine: J. Provo 26, S. Osbourne 18; West Feliciana: A. Spears 16

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *